خطرات و تبعات استفاده از پلاگین‌های (ابزارهای) نامناسب در وبلاگ

ابزارهای وبلاگ 

بعضی از وبلاگ نویسان تمایل دارند از ابزارهای جانبی بمنظور زیباسازی یا درج پیام های خاص در وبلاگ خود استفاده کنند.

ابزارهای بسیار متنوع و متعددی در سایت های مختلف بدین منظور تهیه و ارائه شده که در انتخاب و بکارگیری آن باید دقت و توجه کافی داشت. یکسری از آن ها اصلا جنبه کاربردی ندارند. مثل ابزارک ساعت! و شاید تصور کنید که نهایتاً مخاطب شما استفاده ای از این ابزارها نخواهد کرد. اما این تمام ماجرا نیست! استفاده نامناسب و بی رویه از ابزارهای جانبی تبعات و حواشی زیادی خواهد داشت که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

1- وبلاگ نویسان حرفه ای بیشتر روی محتوای وبلاگ که هدف اصلی آن است، تمرکز دارند تا جنبه های ظاهری و ابزاری اش. چرا که مخاطب به قصد مطلب به وبلاگ مراجعه می کند نه بخاطر ابزارها! و به همین دلیل است که وبلاگ های حرفه ای، دارای ظاهری بسیار ساده هستند.

2- قرار نیست شما برای خودتان این ابزارها را انتخاب و استفاده کنید. درست است که وبلاگ متعلق به شماست و اختیار آن را دارید، اما محتوای آن را برای چه کسانی قرار می دهید؟ آیا نظر، رضایت و ذائقه مخاطبان برای شما مهم است؟ آیا اطمینان دارید که مخاطب شما از مشاهده یک ابزار یا شنیدن یک موسیقی هنگام باز شدن وبلاگ رضایت دارد؟! چه بسا با شنیدن غیرمنتظره یک فایل صوتی، پنجره وبلاگ را همان ابتدا ببندد! و این تمام تلاشی که برای جذف بازدیدکننده بکار بستید، از بین می برد.

3- شلوغ شدن صفحات، خوانایی مطالب را کم می کند. علاوه بر این باعث کاهش تمرکز و تمایل مخاطب به خواندن مطالب می شود.

شاخصی داریم به اسم Bounce Rate که میزان خروج کاربران را بعد از اولین مراجعه نشان می دهد و برحسب درصد است. مثلا اگر Bounce Rate وبلاگ 30% باشد به این معناست که 30 درصد مراجعه کنندگان پس از مشاهده اولین مطلب، از وبلاگ شما خارج شده اند. که یکی از دلایل می تواند همین استفاده بی رویه و نامناسب از ابزارها باشد.

4- استفاده از برخی ابزارها باعث لطمه زدن به امکانات پایه و اصلی وبلاگ شما می شود. تداخل کدهای این ابزارها ممکن است نظردهی به مطالب را غیرفعال کند. بارها وبلاگ نویسان گزارش داده اند که مخاطبان قادر به نظردهی برای مطالبشان نیستند که پس از بررسی ها مشخص شد تداخل کد ابزارها با کدهای اصلی وبلاگ، علت این مشکل بود.

5- استفاده از ابزارهای زیباسازی موجب سنگین شدن حجم صفحه و در نتیجه افزایش زمان بارگذاری صفحه می شود. این موضوع نیز از دو جهت مشکل ساز است: یکی از لحاظ کاربر مراجعه کننده که با دیدن کند بودن صفحه، از ادامه حضور در وبلاگ منصرف می شود و دیگری از لحاظ موتور جستجو؛ که صفحات حجیم و کند را از اولویت نتایج خود خارج می کنند.

6- سازگاری ابزارها را در گوشی‌های هوشمند بررسی کنید. اکثر کاربران از موبایل و تبلت استفاده می کنند و معمولاً نمایش ابزارهای جانبی در موبایل مناسب نیست. پس بهتر است آن را حذف و غیرفعال کنید.

7- معضل بزرگ دیگری که برخی از ابزارهای جانبی برای وبلاگ شما ایجاد خواهند کرد (در راستای مورد قبل)  mobile friendly نبودن وبلاگ از نظر موتورهای جستجو می شود.یعنی این ابزارها باتجه به عدم نمایش مناسب در گوشی های هوشمند، موجب می شود وبلاگ شما از حالت سازگاری با موبایل خارج گردد و رتبه و امتیاز وبلاگ شما را در موتورهای جستجو کاهش می دهد!

مثال:

تصویر زیر، وضعیت نمایش یکی از وبلاگ ها در موبایل است. کادر سبز رنگ مربوط به یکی از ابزارهای جانبی این وبلاگ است که بخش بزرگی صفحه را اشغال کرده و حتی به درستی هم نمایش داده نمی شود.

 Page-is-not-mobile-friendly-1

 

در نتیجه موتور جستجوی گوگل، این وبلاگ را به دلیل استفاده از ابزارهای ناسازگار، در لیست وبلاگ های نامناسب موبایلی قرار داده و از نمایش آن به جستجوگران موبایلی خودداری می کند.

Page-is-not-mobile-friendly

 

در پایان این مطلب از شما می خواهیم اجزای وبلاگ خود را بررسی کنید و ابزارهای اضافی که ممکن است تبعات مذکور را برای وبلاگ شما به دنبال داشته باشد، حذف یا غیرفعال کنید.

 • 5 stars
  نظر از: یا کاشف الکروب
  1398/08/08 @ 07:11:08 ب.ظ

  یا کاشف الکروب [عضو] 

  با سلام و احترام تشکر از راهنمایی های شما. بله سلایق متفاوت است پس بهترین روش همان سادگی و بدون شلوغی و ابزارهای اضافی است. التماس دعا.

 • نظر از: گل نرگس
  1398/08/07 @ 11:33:16 ب.ظ

  گل نرگس [عضو] 

  سلام
  درست است مواردي را كه اشاره كرديد براي من هم اتفاق افتاده بود
  اللهم صل علي محمد وال محمد
  https://zamhareer.kowsarblog.ir/

 • 5 stars
  نظر از: طوباي محبت
  1398/08/06 @ 05:21:29 ب.ظ

  طوباي محبت [عضو] 

  متشکرم بابت راهنمایی خوبتون.

 • 5 stars
  نظر از: پینــــــــار
  1398/08/02 @ 08:51:05 ب.ظ

  پینــــــــار [عضو] 

  سلام
  گوگل با ابزارهای وبلاگ مشکل ارث و میراث داره احیانا؟:)
  در مورد پخش اهنگ، تجربه خودم میگه :با توجه به نظرات مخاطبانم،اغلب دوس داشتند و بیشتر باعث رغبت به ورود به وبلاگ میشد.

 • 5 stars
  پاسخ از: امور اجرایی کوثر بلاگ
  1398/08/03 @ 05:26:06 ب.ظ

  امور اجرایی کوثر بلاگ [عضو] 

  سلام
  قطعاً کاربرانی که وبلاگ را بسته و از آن خارج شدند، نظری ارسال نکرده اند! در هر صورت نظرات و سلایق کاربران متفاوت است.
  در اینجا ما کلیّت قضیه را تشریح کردیم.

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.