آموزش هدف‌گذاری به شیوه SMART

ورود به سال جدید فرصت مناسبی است که ما بنشینیم و با خودمان خلوت کنیم. بفهمیم از خودمان و زندگیمان چه می‌خواهیم و قرار است به کدام سمت حرکت کنیم؟

برای این منظور بهتر است بدانیم چه اهدافی در زندگی داریم و می‌خواهیم این بلیت یک بار مصرف عمر را صرف چه چیزی کنیم؟

 

 

یکی از بهترین راه‌ها برای برخورداری از یک هدف‌گذاری خوب و اصولی استفاده از هدف‌گذاری به شیوه‌ی SMART است. ممکن است از خودتان بپرسید که استفاده از یک شیوه‌ی خاص برای هدف‌گذاری چه ضروری دارد وقتی من می‌دانم مثلا هدفم این است که در رشته‌ی تحصیلی‌ام دکترا بگیرم و 6 تا بچه هم بزرگ کنم؟
در پاسخ می‌خواهم تمام اوقاتی را به شما یادآوری کنم که به گذشته و آروزهای بزرگی که در سر داشته‌اید فکر کردید. بعد آهی از سر حسرت کشیده‌اید و با خودتان گفته‌اید که احتمالا زندگی با شما سر سازگاری نداشته که به هیچ‌کدام از آرزوهایتان نرسیده‌اید.

SMART حروف اختصاری برای 5 کلمه است که عناصر یک هدف درست هستند.

S: specific

به معنی مشخص، روشن و واضح است.

یک هدف خوب هدفی است که با جزییات کامل برای شما مشخص باشد. مثلا اگر هدفتان این است که خانه بخرید باید بدانید که این خانه قرار است در کدام منطقه از شهر باشد؟ ویلایی باشد یا آپارتمانی؟ چند اتاق خواب داشته باشد؟ و ویژگی‌هایی از این دست برای شما روشن باشد.

 

M: measurable

به معنی قابل اندازه‌گیری بودن است.

یک هدف خوب هدفی است که شما بتوانید آن را با استفاده از اعداد و ارقام اندازه‌گیری کنید. مثلا اگر هدفتان این است که زبانتان خوب شود شما در واقع هدف‌گذاری نکرده‌آید بلکه رویا بافته‌اید. زبان خوب برای کسی که تا به حال زبان نخوانده یک معنی دارد و برای کسی که سطح زبان متوسطی دارد معنای دیگری دارد. اگر به خودتان بگویید که می‌خواهید یک سطح را تمام کنید یا 500 کلمه جدید یاد بگیرید شما یک هدف قابل اندازه‌گیری دارید.

 

A: attainable

به معنی دست‌‌یافتنی و باورپذیر بودن است.

به عقیده‌ی من یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که هدف را از رویا متمایز می‌کند همین قابلیت دسترسی به آن است. مثلا ممکن است شما توی دفتر خود بنویسید که تا آخر سال می‌خواهید برای خودتان یک خانه ویلایی روی کره‌ی ماه بخرید!

 

R: realistic

هدف شما باید واقع‌گرایانه باشد.

اگر شما از خودتان بخواهید که تا سه ماه آینده یک زبان جدید را از صفر شروع کنید و به سطح عالی برسانید به طوری که بتوانید همان زبان را تدریس کنید شما واقع‌گرایی به خرج نداده‌اید.

 

T: timely/time bound

هدف شما باید زمان‌مند باشد.

مثلا به به خودتان نگویید روزی روزگاری خانه‌ی ایده‌آلتان را می‌خرید و اگر یک روز تا پایان عمرتان باقی مانده باشد حتما زبان مورد علاقه‌تان را می‌آموزید.

 

با استفاده از شیوه SMART هدف‌گذاری کنید و تفاوت را در عملکرد روزانه‌ی خود به وضوح ببینید.

 

 

 

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی

درخواست بد!

پارامتر های درخواست شما نامعتبر است.

اگر این خطایی که شما دریافت کردید به وسیله کلیک کردن روی یک لینک در کنار این سایت به وجود آمده، لطفا آن را به عنوان یک لینک بد به مدیر گزارش نمایید.

برگشت به صفحه اول

Enable debugging to get additional information about this error.