آموزش طراحی سریع و راحت بروشور

طراحی بروشور و کاتالوگ با استفاده از ابزارهای متفاوتی انجام می‌گیرد و شاید یکی از بهترین نرم افزارها برای طراحی بروشور نرم افزار Adobe Indesign باشد ولی با توجه به پیچیدگی‌هایی که دارد توسط هرکس قابل استفاده نیست و نیاز به یادگیری دارد. لذا در بین نرم افزارهای موجود، Microsoft Word فراگیرتر و ساده‌تر از سایرین می‌باشد و به همین دلیل در این مطلب نحوه‌ی ساخت یک بروشور ساده را در محیط ورد آموزش می‌دهیم.

اما پیش از آنکه دست به‌کار شوید و بخواهید بروشور خود را طراحی کنید یا سفارش دهید بهتر است اطلاعات کافی در خصوص موارد زیر داشته باشید:

1- بروشور و کاتالوگ دقیقا چیست؟
2- قرار است چه کاری برای شما انجام دهد و چه انتظاراتی باید از آن داشته باشید؟
3- ابعاد مناسب و استاندارد برای طراحی بروشور کدام‌ها هستند؟
4- نرم‌افزار مناسب برای طراحی بروشور کدام است؟

برای ساختن و طراحی بروشور در word می‌توانیم از دو روش متفاوت استفاده کنیم:

1- روش خودکار طراحی بروشور در ورد با استفاده از قالب‌های پیشفرض بروشور word

2- ساخت و طراحی بروشور در ورد به صورت دستی بدون استفاده از قالب‌های پیشفرض

روش نخست، یعنی استفاده از قالب‌های آماده، بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید دانلود قالب و اعمال تغییرات مورد نیاز است. در این مطلب هدف ما آموزش روش دوم است ولی با اینحال برای افرادی که به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و یا به هرطریقی می‌توانند از قالب‌های آماده استفاده کنند، روش نخست نیز مختصرا توضیح داده خواهد شد.


1- طراحی بروشور و کاتالوگ با استفاده از قالب‌های پیشفرض ورد

در این روش باید حتما به اینترنت متصل باشید. سپس بر روی دکمه‌ی منوی آفیس (و یا دکمه ی File در نسخه‌های جدیدتر) کلیک کنید و سپس گزینه‌ی New را انتخاب کنید.

با کلیک بر روی گزینه‌ی New پنجره‌ای برای شما گشوده می‌شود که در منوی سمت راست آن موارد متعددی برای انتخاب وجود دارند. در این بین بر روی گزینه‌ی Brochures and booklets کلیک کنید و سپس گزینه‌ی Brochures را انتخاب کنید:

طراحی بروشور

سپس مایکروسافت لیستی از قالب‌های آنلاین مربوط به بروشور را برای شما نمایش می‌دهد. می‌توانید به دلخواه یکی از گزینه‌ها را انتخاب و دانلود کنید.

طراحی بروشور

پس از اینکه فرآیند دانلود به اتمام رسید می‌توانید بخش‌های مختلف را بر اساس نیاز خود ویرایش کنید.

 

2- ساخت و طراحی بروشور یا کاتالوگ در ورد به صورت دستی

اما ممکن است شما به اینترنت دسترسی نداشته باشید و یا نسخه‌ی ورد شما امکان اتصال به اینترنت را نداشته باشد (کرک نادرست و …) و یا اینکه بخواهید کنترل بیشتری بر روی بروشور خود داشته باشید. در این موارد بهتر است به صورت دستی کاتالوگ را طراحی کنید.

ساخت یک بروشور در ورد بین ۵ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد (البته بدون احتساب زمان مورد نیاز برای تایپ کردن متون) و بسیار ساده است. در ادامه به صورت مرحله به مرحله نحوه‌ی انجام کار را یاد خواهید گرفت.

نکته‌ی مهمی که باید حتما رعایت کنید این است که قبل از شروع به کار، بر روی یک کاغذ باطله نحوه‌ی تاخوردن بروشور خود را آزمایش کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید صفحه بندی بروشور را به درستی انجام دهید.

مرحله ی نخست: استفاده از طول کاغذ بجای عرض آن

نخست لازم است بیشترین فضای لازم را از کاغذ برای خود داشته باشیم. برای این منظور از حالت Landscape استفاده خواهیم کرد. برای اینکه بتوانید این حالت را فعال کنید، از لبه‌ی Page Layout بر روی گزینه‌ی Orientation و سپس Landscape کلیک کنید.

طراحی بروشور

مشاهده می‌کنید که حالت وضعیت پرونده‌ی ورد تغییر پیدا می‌کند.

مرحله‌ی دوم: سه ستونه کردن محیط نوشتاری
با فرض اینکه بروشور مورد نظر ما دو عدد تاخوردگی داشته باشد پس باید سه ستون داشته باشد. برای اینکه بتوانیم محیط سه ستونی ایجاد کنیم از لبه‌ی Page Layout بر روی گزینه‌ی Columns کلیک کنید (گزینه‌ی Columns در تصویر بالا در سمت راست مشخص است) و سپس گزینه‌ی Three را انتخاب کنید. با اینکار مشاهده می‌کنید که پرونده‌ی ورد به یک پرونده‌ی سه ستونی تبدیل می‌شود ولی جهت پر شدن این ستونها از چپ به راست است در صورتی که در زبان پارسی نوشته‌ها از راست به چپ می‌باشند.

مرحله سوم: اصلاح جهت ستون‌ها و جهت نوشتن متن
برای اصلاح این مورد در لبه‌ی Page Layout و بر روی فلش قسمت Page Setup کلیک کنید تا پنجره‌ای برای شما گشوده شود. در این پنجره از لبه‌ی Layout و بخش Section Direction گزینه‌ی Right-to-Left را انتخاب کنید.

طراحی بروشور

با انجام این کار نخستین ستون، از سمت چپ به سمت راست منتقل می‌شود. دقت داشته باشید که با این کار تنها ستون‌ها راست به چپ شده‌اند، و باید متن نوشته‌ها را نیز راست به چپ کنید. برای این منظور از منوی Home و در بخش Paragraph گزینه‌ی Right-to-left Text Direction را انتخاب کنید.

طراحی بروشور

بخش عمده‌ای از کار تا اینجا انجام شده است و حالا می‌توانیم به صورت فارسی از راست به چپ تایپ کنیم ولی هنوز قبل از اینکه بخواهیم چیزی تایپ کنیم، یک اقدام مهم دیگر باقی مانده است.

مرحله چهارم: مستقل کردن هر ستون با استفاده از Break
اگر با تنظیمات فعلی در ستون وسط چیزی تایپ کنید، هنگامی که در ستون نخست (ستون سمت راست) مطلبی تایپ می‌کنید، ستون دوم و سوم دستخوش تغییرات خواهند شد و مطالب جابجا خواهند شد. برای اینکه از اعمال این تغییرات ناخواسته جلوگیری کنید باید با استفاده از دستور Break هر ستون را از سایر ستونها مستقل کنید.

برای این منظور، در ستون شماره یک (یعنی ستون سمت راست) کلیک کنید و سپس از منوی Page Layout و در بخش Page Setup بر روی گزینه‌ی Break کلیک کنید. با کلیک کردن بر روی این گزینه لیستی از موارد برای شما نمایش داده می‌شود. از بین موارد موجود بر روی گزینه‌ی Column کلیک کنید.

طراحی بروشور

با انجام این کار مشاهده می‌کنید که مکان‌نمای چشمکزن ورد به ستون میانی وارد خواهد شد. همین کار را برای ستون دوم نیز انجام دهید ولی برای ستون سوم بجای اینکه گزینه‌ی Column را انتخاب کنید، باید گزینه‌ی Next Page را انتخاب کنید. با اینکار صفحه جدیدی برای شما ایجاد میشود که در واقع پشت صفحه‌ی فعلی است (بروشور دو رو دارد!) همین کارها را برای برگه ی دوم نیز انجام دهید و هر ستون را به حالت مستقل تبدیل کنید ولی برای ستون سوم از برگ دوم دیگر نیازی نیست از دستور Break استفاده کنید.

 مرحله پنجم: وارد کردن متن و نوشته
حالا می‌توانید متن مورد نظر خود را وارد کنید، به بروشور خود تصویر اضافه کنید و به آن جلوه بدهید. هرکجا لازم بود با استفاده از منوی Insert و سپس انتخاب TextBox و یا موارد دیگر، متن‌های جداگانه‌ای اضافه کنید.

طراحی بروشور

توجه داشته باشید که برای وارد کردن تصاویر و یا ClipArtها بهتر است ابتدا یک TextBox (همانطور که گفته شد) ایجاد کنید و سپس تصاویر را درون آن قرار دهید تا به سادگی بتوانید آنها را درون بروشور جابجا کنید. برای اینکه رنگ داخل TextBox و یا Shapeهایی که وارد کرده اید را کنترل کنید، بعد از وارد کردن این عناصر، یک لبه‌ی اضافی با نام Format در ورد ایجاد می‌شود. در این لبه با استفاده از گزینه‌های Shape Fill و Shape Outline میتوانید رنگ و حاشیه را کنترل کنید. در همین قسمت ورد تنظیمات پیشفرضی نیز به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

سایر موارد به خلاقیت خود شما بستگی دارد که چطور چینش عناصر را تنظیم کنید و یا از چه تصاویر، متن و رنگی استفاده کنید.

 • مهدیه خواجه سلیمی
  نظر از: مهدیه خواجه سلیمی
  1397/06/07 @ 02:13:52 ب.ظ

  مهدیه خواجه سلیمی [بازدید کننده]

  سلم علیکم طوبی لکم بسیار از شما متشکریم اگر موارد دیگر را به همین صورت توضیح دهید عالی میشه

 • نظر از: كريمي
  1397/06/06 @ 06:21:30 ب.ظ

  كريمي [عضو] 

  سلام وقت بخیر ممنون از آموزش های بسیار خوبتون، ببخشید من این نرم افرار Microsoft Word نتونستم دانلود کنم نوشته بودن درکشورما قابل استفاده نیست. محبت میکنید نرم افزارهای دیگه برای بروشور بفرستید ، بسیار ممنونم از شما. درپناه خدا

  ___________
  با سلام واحترام
  شما می توانید سی دی نرم افزار آفیس را تهیه ،هم چنین براحتی با سرچ دانلود Microsoft Word برنامه را دانلود نمایید.
  موفق باشید

 • 5 stars
  نظر از: hosna
  1397/06/03 @ 10:37:09 ق.ظ

  hosna [عضو] 

  سلام.بسیارعالی.خیلی نیازبود.
  تشکربسیاااااااار

 • 5 stars
  سمیه بهشتی
  نظر از: سمیه بهشتی
  1397/05/06 @ 09:22:48 ب.ظ

  سمیه بهشتی [بازدید کننده]

  عالی

 • نظر از: نگار
  1397/04/31 @ 06:30:49 ب.ظ

  نگار [عضو] 

  با نرم افزار فوتوشاپ و تمپلیت های لایه باز هم میشه راحت طراحی کرد.

 • 5 stars
  نظر از: lajevardinia
  1397/04/26 @ 01:00:01 ق.ظ

  lajevardinia [عضو] 

  خیلی جالب بود لطفا فتوشاپ رو هم آموزش بدین

 • 4 stars
  نظر از: آوای پر جبرئیل
  1397/04/17 @ 10:48:23 ب.ظ

  آوای پر جبرئیل [عضو] 

  سپاس فراوان

 • 5 stars
  نظر از: Bahraini
  1397/04/15 @ 04:55:53 ق.ظ

  Bahraini [عضو] 

  سلام و سپاس از آموزش خوبتون.

 • نظر از: ليلا عبدياني
  1396/05/03 @ 02:54:07 ب.ظ

  زلال نور 

  سلام.ممنون عالیه

 • 1 stars
  نظر از: hosna
  1396/05/01 @ 11:47:51 ق.ظ

  hosna [عضو] 

  باسلام
  مطلب بسیار مفید ومورد نیازی بود با بیان عااااالی.
  اجرکم عندالله
  متشکرم

 • جان نثاری
  نظر از: جان نثاری
  1396/04/31 @ 10:18:42 ق.ظ

  جان نثاری [عضو] 

  با سپاس از شما، مطلب کاربردی بود.

 • نظر از: حوزه علمیه الزهرا(س) گلدشت
  1396/04/27 @ 12:02:41 ب.ظ

  حوزه علمیه الزهرا(س) گلدشت [عضو] 

  ممنون کاربردی بود
  اگه امکانش هست آموزش نرم افزار Adobe Indesign برامون درج کنید ممنون میشم

 • نظر از: شادي حسني
  1396/04/26 @ 08:13:44 ب.ظ

  طاها 

  تشکر از اموزش خوب شما.

 • 5 stars
  نظر از: Bahraini
  1396/04/26 @ 05:14:38 ق.ظ

  Bahraini [عضو] 

  عالی بود خیلی نیاز بود.

 • نظر از: سیده مهتا میراحمدی
  1396/04/25 @ 11:27:32 ق.ظ

  سیده مهتا میراحمدی [عضو] 

  ممنون عالی بود

نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.